Аюрведа (санскритска дума, която означава „наука за живота“ или „знание за живота“) е една от най-старите в света системи за лечение на цялото тяло. Разработена е преди повече от 5000 години в Индия.
Аюрведа се основава на убеждението, че здравето и доброто състояние зависят от деликатния баланс между ума, тялото, духа и околната среда. Основната цел на аюрведичната медицина е да насърчава доброто здраве и да предотвратява, а не да се бори с болестите. Но лечението може да е насочено и към конкретни здравословни проблеми.
Аюрведа и Вашата жизнена енергия
Аюрведа се основава на теорията, че всичко във Вселената – мъртво или живо – е свързано. Ако вашият ум, тяло и дух са в хармония с Вселената, имате добро здраве. Когато нещо наруши този баланс, вие се разболявате. Сред нещата, които могат да нарушат този баланс, са генетични или вродени дефекти, наранявания, климатични и сезонни промени, възраст или вашите емоции.
Тези, които практикуват аюрведа, вярват, че всеки човек е направен от пет основни елемента, открити във Вселената: пространство, въздух, огън, вода и земя.
Те се комбинират в човешкото тяло, за да образуват три жизнени сили или енергии, наречени доши. Те контролират как функционира тялото ви. Те са вата доша (пространство и въздух), питта доша (огън и вода) и капха доша (вода и земя).
Всеки наследява уникална комбинация от трите доши. Но единият обикновено е по-силен от останалите. Всеки от тях контролира различна функция на тялото. Смята се, че шансовете ви да се разболеете, както и здравословните проблеми, които развивате, са свързани с баланса на вашите доши.
Трите доши в Аюрведа
Вата доша
Тези, които практикуват аюрведа, вярват, че това е най-мощната от трите доши. Той контролира много основни функции на тялото, като например как се делят клетките. Също так има контрол над вашия ум, дишане, кръвен поток, сърдечна функция и способност да се отървете от отпадъците през червата. Нещата, които могат да го нарушат, включват повторно ядене твърде скоро след хранене, страх, мъка и будуване до твърде късно.
Ако вата е вашата доминираща доша, може да сте умни, креативни, жизнени и настроенията ви да се променят бързо. Физически може да сте слаби и да отслабвате лесно и обикновено ви е студено.
Когато сте извън равновесие, може да страдате от тревожност, фобии, както и от проблеми с паметта. Също така е по-вероятно да имате състояния като астма, сърдечни заболявания, кожни проблеми и ревматоиден артрит.
В аюрведа подобното увеличава подобното. За тази доша (пространство и въздух) можете да балансирате твърде много вата, като правите неща, които са заземяващи, като медитация, масаж, поддържане на редовен график за сън и събуждане и ядене на топли, леки храни.
Питта доша
Тази енергия контролира вашето храносмилане, метаболизма (колко добре разграждате храните) и някои хормони, които са свързани с вашия апетит. Нещата, които могат да нарушат питта, са яденето на кисели или пикантни храни, прекарването на твърде много време на слънце и пропускането на хранене.
Ако доминирате питта, тогава може да сте целенасочени, състезателни, уверени и естествен лидер. Физически може да имате средно голямо мускулесто телосложение.
Когато не сте в баланс, можете да бъдете твърде конкурентни, капризни, бързо да се ядосвате и импулсивни. Ако питта е вашата основна доша, се смята, че е по-вероятно да имате състояния като болестта на Crohn, сърдечни заболявания, високо кръвно налягане, лошо храносмилане и треска, когато не сте в баланс.
За да върнете питта (огъня и водата) обратно в баланс, можете да се съсредоточите върху храни, които са охлаждащи и леки, като салати и да практикувате умерена и бавна или възстановяваща йога.
Капха доша
Смята се, че Капха доша контролира мускулния растеж, силата и стабилността на тялото, теглото и имунната ви система. Нещата, които могат да нарушат капха, включват дневна дрямка, ядене на твърде много сладки храни и ядене или пиене на неща, които съдържат твърде много сол или вода.
Ако капха е вашата основна доша, може да харесвате рутината, да се придържате към очакванията и да бъдете приемащи, спокойни и търпеливи. Физически е по-вероятно да имате широка фигура и лесно да наддавате на тегло.
Когато сте извън равновесие, можете лесно да се уморите, да избягвате да поемате нови проекти и да бъдете упорити и депресирани. Ако сте капха доминиращ, може да сте по-склонни да развиете астма и други дихателни нарушения, рак, диабет, гадене след хранене и затлъстяване.
За да намалите излишната капха (земя и вода) и да бъдете по-балансирани, можете да увеличите количеството плодове и зеленчуци в диетата си и да правите упражнения, които карат кръвта да се раздвижва, като джогинг или “поздрав към слънцето” в йога упражненията.
Аюрведично лечение
Има няколко инструмента, използвани в аюрведичната медицина, за да ви помогнат да създадете хармония, да избегнете болести и да лекувате състояния, от които може да страдате. Те включват:
- Билколечение. Ключов компонент на аюрведа, той се използва в различни комбинации, в зависимост от вашата доша, и включва женско биле, червена детелина, джинджифил и куркума.
- Йога
- Медитация
- Програми за пречистване. Известни също като панчакарма, те се използват за прочистване на тялото ви от несмляна храна чрез практики като пречистване на кръвта, масаж, медицински масла, билки, клизми и лаксативи.
- Консултации. Вашият практикуващ ще ви помогне да разберете вашата доша, как тя влияе върху живота ви и как можете да промените начина си на живот, за да създадете повече баланс и хармония.
Други лечения, използвани в аюрведа, включват маслен масаж, дихателни упражнения (известни като пранаяма) и повтарящи се мантри или фрази.
Ползи от Аюрведа
Както при много алтернативни терапии, в аюрведа не са направени толкова много клинични изследвания, колкото в западната медицина. Но много практики на аюрведа са показали, че подобряват здравето и общото състояние, например:
- Ако имате заболявания като ревматоиден артрит, лечението с аюрведа може да подобри симптомите.
- Доказано е също, че Аюрведа понижава кръвното налягане и холестерола.
- Аюрведичната диета се фокусира върху увеличаване на консумацията на плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни и намаляване на приема на месо, особено червено месо. Това може да намали риска от сърдечни заболявания.
- Практикуването на йога може да намали хроничната болка и тревожност и да подобри кръвообращението и храносмилането.
- Доказано е, че сминдухът понижава лошия холестерол (LDL) и повишава добрия холестерол (HDL).
- Медитацията може да намали безпокойството, да увеличи фокуса, да ви помогне да управлявате по-добре стреса и да подобри качеството на съня ви. Може също така да ви помогне да управлявате симптомите на състояния като хронична болка, рак, депресия и синдром на раздразнените черва.
Аюрведичен начин на живот
Ако сте използвали само западна медицина, аюрведа може да звучи екзотично. Ако не сте готови да посетите аюрведичен лекар за консултация, има много прости аюрведични практики, които можете да правите у дома, за да балансирате умственото, физическото и духовното си здраве.
За сън/облекчаване на стреса
Опитайте се да поддържате редовен график за сън/събуждане. Опитайте се да държите спалнята си тиха, на подходяща температура и тъмна преди лягане. Дръжте лаптопите и телефоните извън спалнята през нощта.
Отделете време (ежедневно, ако е възможно) за медитация. Практикувайте техники за дълбоко дишане, като дишане в кутия – вдишайте, като броите до четири, задръжте дъха си за четири броения, издишайте за четири и задръжте отново за четири. Повторете това три или четири пъти.
Упражнение
Опитайте клас по йога. Можете да отидете в местно студио, да вземете онлайн уроци или да намерите безплатни в YouTube.
Увеличете движението си през деня. Слушайте тялото си – може би един ден имате нужда от дълга, бавна разходка и друг ден от бързо бягане.
Аюрведична храна
Яжте прясна, домашно приготвена храна вместо преработени продукти. Наслаждавайте се на храната си и яжте, когато сте спокойни, вместо стресирани или ядосани, за добро храносмилане.
Най-голямото си хранене, правете на обяд, когато храносмилането ви е най-добро. Това също може да ви помогне да спите през нощта, ако не се опитвате да смилате тежката вечеря. Съсредоточете се върху храни, които балансират всички доши, включително плодове, зеленчуци, ориз, ядки и мед като подсладител.
Билки
Можете да приемате различни билки, под формата на хранителни добавки, за да сте сигурни, че осигурявате на тялото си максимална подкрепа. Някои от най-често използваните и лесни за достъп билки в аюрведа включват:
- Ашваганда, която намалява стреса и помага за съня
- Куркума, противовъзпалително средство
- Джинджифил, корен, който е известен с безброй ползи
- Кимион, подправка, която помага при храносмилането
- Черен пипер, който може да бъде натурално средство за запушен нос
В заключение
Аюрведичната медицина предлага цялостен подход към здравето, който се основава на древни принципи за баланс и хармония между тялото, ума и духа. Чрез индивидуализирани лечения, включващи диета, йога, медитация и билкови терапии, аюрведата цели да възстанови и поддържа естественото състояние на здраве. В съвременния свят, където стресът и нездравословният начин на живот са често срещани, аюрведичните практики могат да предложат ефективни решения за подобряване на общото състояние на тялото и ума.
В ОНЛАЙН ЗДРАВЕ, можете да откриете билкови, хранителни добавки, част от хилядолетната история на аюрведичната медицина!
Използвани източници: Ayurveda: Does It Really Work?
www.webmd.com/balance/ayurvedic-treatments#1-3
The Ayurvedic Institute: “Panchakarma Overview,” “Guidelines for Determining Your Constitution.” “Ayurveda: A Brief Introduction and Guide.”
National Center for Complementary and Alternative Medicine (NCAM): “Ayurvedic Medicine: An Introduction,” “Ayurvedic Medicine: In Depth.”
JIMSA: Herbal Remedies for Management of Constipation and Its Ayurvedic Perspectives.”
FDA: “Use Caution with Ayurvedic Products.”
National Organization for Rare Disorders: “Heavy Metal Poisoning.”
Cleveland Clinic: “What Is Ayurveda and Does It Work?” “How Box Breathing Can Help You Destress.”
Johns Hopkins Medicine: “Ayurveda.”
Mount Sinai: “Ayurveda.”
Journal of Ayurveda and Integrative Medicine: “Dosha brain-types: A neural model of individual differences,” “Surgical practice and Ayurveda: A realistic analysis of the current debate.”
California College of Ayurveda: “Pitta Dosha in Ayurvedic Medicine,” “What is Vata Dosha? Tips and Diet for Balancing Vata,” “Keys to Balance Kapha Dosha,” “About Ayurveda – What is Ayurvedic Medicine?” “Principles & Practices of Ayurveda.”
Mayo Clinic: “Meditation: A simple, fast way to reduce stress.“
University of Connecticut: “Ayurvedic Concept of Food and Nutrition.”