Има много хранителни вещества, от които тялото ви се нуждае всеки ден, за да функционира оптимално, включително въглехидрати, протеини, мазнини, витамини, минерали и вода. Въпреки че има няколко минерала, които са ключови за цялостното ви здраве, магнезият е особено важен за здравето на мозъка .
Какво е магнезий?
Магнезият е четвъртият най-разпространен минерал в тялото след калций, натрий и калий и играе основна роля в регулирането на различни биологични процеси, които са необходими, за да функционира добре.
Този мощен минерал се използва в повече от 300 ензимни системи в тялото, които допринасят за:
- Свиване на мускулите, включително сърцето
- Контролиране нивата на кръвната захар
- Контролиране на нивата на калций в клетките
- Повишава притока на енергия
- Поддържане на костите здрави и силни
- Създаване на ДНК и РНК
- Регулиране на кръвното налягане
- Синтеза на протеин.
- Транспортиране на електролити през клетъчните мембрани
Магнезият също играе важна роля в поддържането на идеални нива на другите минерали като калций, калий и цинк в тялото.
Препоръчителният прием на магнезий за възрастни е от 400 до 420 милиграма всеки ден за мъжете и от 310 до 320 милиграма всеки ден за жените. Бременните жени се нуждаят от между 350 и 360 милиграма магнезий дневно, за да поддържат достатъчни нива на минерала по време на бременност, което е доказано, че намалява риска от определени усложнения, свързани с бременността. Твърде много магнезий над дневната доза може да причини нежелани реакции, като неравномерен сърдечен ритъм, ниско кръвно налягане, объркване, забавено дишане.
Вашите бъбреци са до голяма степен отговорни за поддържането на магнезиевата хомеостаза, отделяйки излишния магнезий, когато нивата ви са високи, но също така намаляват отделянето на магнезий, когато нивата ви са ниски. За здравите хора рискът от симптоматичен дефицит на магнезий е нисък поради това, но някои хора може да са изложени на по-голям риск от дефицит, сред които са:
- Възрастни хора.
- Пациенти с неконтролиран диабет .
- Пациенти с хранителни разстройства
- Тези, които приемат определени лекарства
- Тези с хроничен алкохолизъм.
Въпреки че Вашият лекар може да направи кръвен тест за измерване на нивата на магнезий в кръвта, кръвните нива не отразяват точно нивата на магнезий в цялото тяло.
„Повече от половината магнезий в тялото се съхранява в костите, така че тестът не може да ви даде пълна картина”, обяснява Марион Нестле, почетен професор по хранене, изследвания на храните и обществено здраве в Нюйоркския университет в Ню Йорк.
Тъй като симптомите на магнезиев дефицит като гадене, повръщане, умора, слабост и загуба на апетит – също са често срещани симптоми на други здравословни проблеми, важно е да говорите с вашия лекар, за да ви помогне да определите точната причина за вашите симптоми.
Магнезий за здравето на мозъка
Все повече доказателства сочат, че поддържането на добри нива на магнезий предпазва от хронични заболявания и поддържа здравето на мозъка, докато ниските нива на магнезий все повече се свързват с риск от неврологични и психични разстройства.
Но как точно този минерал помага на мозъка?
Магнезият е от съществено значение за осигуряване на нормалната функция на невроните и помага за регулирането на невротрансмитерите, които са химическите пратеници, които помагат на клетките на мозъка да комуникират една с друга и с останалата част от тялото. Два невротрансмитера по-специално глутамат и гама-аминомаслена киселина, или GABA зависят от подходящите нива на магнезий.
„Глутаматът играе основна роля в нормалното функциониране на мозъка, включително оформянето на ученето и паметта. За да функционира правилно мозъкът, нивата на глутамат трябва да бъдат строго контролирани. Всеки дисбаланс може да наруши комуникацията на нервните клетки.
Ниските нива на магнезий могат да доведат до излишък на глутамат в мозъка. Когато това се случи, нервните клетки могат да се превъзбудят, което води до увреждане и/или смърт на нервните клетки, състояние, известно като глутаматна екситотоксичност, което е замесено в много невродегенеративни състояния, като амиотрофична латерална склероза, множествена склероза, болест на Алцхаймер, болест на Паркинсон, Болест на Хънтингтън, епилепсия, мигрена, депресия и хронична болка .
Всъщност проучване от 2018 г. , публикувано в списанието Nutrients, предполага, че магнезият има защитен ефект при състояния на хронична болка, тревожност и инсулт. Друго проучване, публикувано в European Journal of Nutrition, установява, че повече магнезий в ежедневната ни диета е свързано с по-доброто здраве на мозъка с напредването на възрастта, особено при жените. Проучването включва 6001 здрави мъже и жени участници на възраст от 40 до 73 години, които са били помолени да запишат дневния си приблизителен прием на магнезий за 16 месеца. Резултатите показват, че възрастта на мозъка на тези, които консумират над 550 милиграма магнезий всеки ден, е приблизително една година по-млада, когато достигнат 55 години, в сравнение с някой, който консумира нормален прием на магнезий от около 350 милиграма на ден.
41% увеличение на приема на магнезий може да доведе до по-малко свиване на мозъка, което е свързано с по-добра когнитивна функция и по-нисък риск или забавена поява на деменция в по-късен етап от живота.
Хранителни източници на магнезий
Магнезият може да се намери в широка гама от хранителни източници.
„Дефицитът на магнезий е рядък сред хората, които ядат зеленчуци “, казва Nestle. Ако дадена храна съдържа фибри, тя има и магнезий, това включва плодове, зеленчуци, ядки и зърнени храни.
Някои от най-добрите хранителни източници са:
- Шоколад или какао
- Зеленчуци и зеленчуци
- Бобови растения
- Нискомаслени млечни продукти и соя
- Ядки и семена
- Пълнозърнести продукти
Трябва ли да приемам магнезиева добавка?
Несъмнено ползите от магнезий за човешкия организъм са безброй. По-горе са посочени чрез кой храни-източници на магнезий, можем да си набавим от минерала, но замисляли ли сте се в днешното забързано ежедневие, колко често ни остава време да се храним и то правилно, да потбираме храната си спрямо нуждите си, ако всеки от нас имаше тази възможност би било чудесно, но това е доста съмнително.
Хранителните добавки за безпогрешен избор, ако искаме да набавим нужните витамини и минерали на нашето тяло. За да сме сигурни, че това става по възможно най-естествение и натурален начин е важно да избираме добре марките, на които се доверяваме и да следим състава на хранителните добавки.
В ОНЛАЙН ЗДРАВЕ, можете да откриете само продукти, с доказан произход и утвърдено място на пазара!
Как да изберем магнезиева добавка
Изберете вашата форма на магнезий
Магнезиевите добавки се предлагат в различни форми, всяка с различна усвояемост, ползи и ефекти върху тялото. Обичайните форми включват магнезиев цитрат, магнезиев оксид, магнезиев глицинат, магнезиев хлорид и магнезиев сулфат, магнезиевият цитрат е най-лесно усвоимата форма на магнезиева добавка, когато се приема перорално и е нежен за стомаха.
Повече за различните магнезиеви форми, прочетете ТУК
Проверете другите лекарства, които приемате
Добавките понякога могат да взаимодействат отрицателно с други лекарства или добавки, които приемате, така че е важно да се консултирате с вашия лекар, преди да започнете да приемате нов продукт.
Проверете качеството на продукта
Изберете продукти, които са тествани за безопасност и качество от доверени организации за сертифициране.
Вземете предвид и медицинското си състояние
Хората с хронично бъбречно заболяване не трябва да приемат магнезиеви добавки, тъй като те могат да причинят натрупване на големи количества магнезий в кръвта и да доведат до мускулна слабост. Твърде много магнезий от храната рядко представлява риск поради способността на бъбреците да елиминират излишъка при здрави възрастни, но високите дози от добавки или лекарства могат да причинят странични ефекти, включително коремни спазми и диария.
В заключение искаме да Ви приветстваме да не забравяте да се грижите за себе си! Тялото Ви знае най-добре от какво се нуждае, не пренебрегвайте знаците му и се старайте да си набавяте всички нужни витамини и минерали.
ОНЛАЙН ЗДРАВЕ, продължава да бъде Вашето място, на което можете да откриете висококачествени хранителни добавки на достъпни цени!
Използвани източници: The Benefits of Magnesium for Brain Health
health.usnews.com/wellness/mind/benefits-of-magnesium-for-brain-health