Витамин В1 (Бенфотиамин) – за нервната система – Увреждане на нервите + алкохолизъм | 300 mg 90 капсули за 3 месеца прием
В1 е част от групата на водоразтворимите витамини от група В и както всички тях, отговаря за енергийния метаболизъм, клетъчното здраве и нервната функция. Известен е още с наименованието тиамин и изпълнява много специална защитна роля срещу неврологични увреждания и спад в мозъчната дейност, особено в случаите, когато са предизвикани от употреба на алкохол.
Тиамин се използва основно в профилактиката и терапията на:
- невродегенеративни проблеми;
- нарушения във функциите на централната и периферната нервна система;
- увреждане на различни области на мозъка, включително хипокампуса (структурата, отговорна за изграждането на нови спомени);
- диабетна полиневропатия – едно от най-честите усложнения на диабета, при което високите нива на кръвната захар увреждат периферните нерви.
Бенфотиамин: една от най-мощните, биодостъпни форми на тиамин
Бенфотиамин е мастноразтворимата, супер бионалична форма на В1, която след прием в организма се преобразува до тиамин. За първи път е открита в Япония, през петдесетте години на миналия век. Бенфотиаминът принадлежи към класа на алитиамините – липидоразтворими съединения, извличани от растенията от рода Allium и притежаващи способността драстично да повишават бионаличността на тиамин в кръвта, цереброспиналната (гръбначно-мозъчната) течност и урината.
Добавките с бенфотиамин се използват от десетилетия в Япония и Европа, като в Германия са одобрени за лечение на болката при невралгия на седалищния нерв (ишиас).
Сред различните синтетични липофилни производни на тиамин, бенфотиамин се счита за първи избор въз основа на данните за неговата безопасност и клинична ефикасност, пишат в ScienceDirect.com (водещ информационен портал за научни и медицински изследвания).1 Пак според същия източник, бенфотиамин се абсорбира до 3,6 пъти повече от водоразтворимите форми.2.
Заради високата си степен на усвояване, бенфотиамин е една от най-препоръчваните форми на тиамин за лечение на тиаминов дефицит, настъпващ под въздействие на редица влияния, в това число и алкохолизъм.
Тиаминът се съдържа в редица храни – бобови растения, пълнозърнести продукти, черен дроб, сьомга и др. Въпреки че лесно може да бъде набавен чрез диетата, има рискови фактори, провокиращи неговия недостиг, като главни сред тях са:
- хронична употреба на алкохол и/или недохранване;
- хронични стомашно-чревни проблеми;
- нарушена абсорбция на тиамина, поради продължителна диария, алкохолизъм и др.
- прекомерна консумация на рафинирани въглехидрати;
- чернодробни нарушения;
- свръхактивна щитовидна жлеза (хипертиреоидизъм) и др.
Тежката употреба на алкохол е сред най-разпространените причини за сериозен недостиг на тиамин, който от своя страна може да доведе до неврологичното заболяване енцефалопатия на Вернике и впоследствие до Корсаков синдром. Синдромът на Вернике-Корсаков се характеризира с различни неврологични увреждания, спад в мозъчната функция и паметта, затруднена координация и др. В тежките случаи на заболяването, се налага хоспитализация и интравенозна или интрамускулна терапия с витамин В1, след което пациентите трябва да се поддържат с перорален тиамин.
Изследвания върху животински модели предполагат, че дефицитът на някои витамини от група В и особено на тиамин, може директно да допринесе за патологичното пиене.
Едно такова изследване установява, че при плъховете, на които били давани тиаминови антагонисти и чиято диета не включвала тиамин, се наблюдавала повишена обща консумация на алкохол, която значително намаляла след терапията с тиамин.
Резултатите от тези ранни проучвания сочат, че с възстановяване нивата на тиамин в кръвта, може да се подобрят когнитивната функция и поведенческият контрол, и да се ограничи алкохолната консумация.
Високоефективният аналог на тиамина – бенфотиамин, е изследван върху хора, силно зависими от алкохол. Резултатите показали, че бенфотиамин е спомогнал за намаляване употребата на алкохолни напитки от страна на всички участници и че този витамин може да се използва като полезна адювантна терапия при тиаминов дефицит и алкохолизъм. Бенфотиаминът също така, довел до облекчение на психиатричните симптоми (раздразнителност, тревожни и депресивни състояния) и показал много добра поносимост дори във високи дози.
- Подпомага функционирането на невроните и поддържа миелиновите обвивки, които покриват и предпазват нервните влакна.
- Стимулира синтеза на невротрансмитерите ацетилхолин (важен за паметта и способността за заучаване на информация) и серотонин и допамин (регулатори на настроението).
- Поддържа целостта на кръвно-мозъчната бариера, предпазваща мозъка от вредните вещества в кръвта.
- Осигурява защита срещу пораженията, които алкохолът нанася върху централната и периферната нервна система.
- Може да спомогне за ограничаване консумацията на алкохол.
- Увеличава енергията, умствената яснота и способността за съсредоточаване.
- Подобрява емоционалното здраве.
- Регулира съня.
- Намалява производството и отлагането на амилоидни плаки.
- Подпомага когнитивната функция при болестта на Алцхаймер.
- Потиска производството на провъзпалителни цитокини.
- Понижава нивата на кръвната захар.
- Предотвратява образуването на крайни продукти на напредналата гликация (advanced glycation end products – AGE) – един от процесите, отговорни за преждевременното стареене и усложненията при диабет.
- Подобрява функционирането на нервите при диабетна и алкохолна полиневропатия.
Извън своите специфични ползи при определени заболявания и състояния, бенфотиаминът е много подходящ витамин и за напълно здрави хора, занимаващи се с изтощителен интелектуален труд.
Дефицитът на тиамин или хиповитаминоза В1, е по-често срещана, отколкото се смята6. Главни причинители на хиповитаминоза В1, са факторите от начина на живот, включително лошо хранене, системен прием на големи количества алкохол и др. Състоянието засяга основно централната и периферната нервна система, зрението, очите, сърцето и кръвоносните съдове.
Хванат навреме, тиаминовият недостиг може лесно да се коригира с първокласния бенфотиамин на Nutricost, за да се предотвратят тежките форми на състоянието. Дългосрочното приложение на бенфотиамин има широкоспектърни благоприятни ефекти върху неврологичната функция, коригира и поддържа когнитивния статус, благоприятства метаболитното и сърдечното здраве. Може да приемате Бенфотиамин на Nutricost и с цел профилактика и ежедневна поддръжка срещу нервно напрежение и умора, необходимост от поддържане на фокуса и стимулиране на мозъчната дейност.
Съставки: | В 1 капс./дн. доза: | %NRV* |
Бенфотиамин | 300 mg | 27272% |
Микрокристална целулоза, хипромелозна (целулозна) капсула, магнезиев стеарат (от растителен източник) и оризово брашно.
Не съдържа: Глутен, ГМО.
Подходящо за вегетарианци.
*хранителни референтни стойности;
Хранителна добавка, 90 капсули.
Приложение: Благоприятства нормалния глюкозен метаболизъм, зрението и бъбречната функция.
Забележка: При бременност, кърмене или прием на медикаменти се консултирайте с лекар преди употреба. Да не се използва като заместител на разнообразното и пълноценно хранене. Да не се превишава препоръчителната дневна доза.
Препоръчителна доза за дневен прием от продукта: За възрастни над 18 г.: По 1 капсула дневно.
Съхранение: На хладно и сухо място, недостъпно за деца, далеч от пряка слънчева светлина.
Годност и партида: Маркирани на опаковката.
Производител: Nutricost, USA
Отзиви
There are no reviews yet