Колко чист е домът ни?

Класическият „тест с бели ръкавици“ за откриване на прах няма толкова висок успех в наши дни. (Кой вече използва ръкавици?) Не можете да видите микробите, вирусите и другите микроорганизми, които могат да причинят заболяване. Но не е необходимо да дезинфекцирате целия си дом, за да бъде той здравословно място за живеене. Правилният въпрос, може би, е колко чист трябва да бъде?

Ключът е да вземете предвид членовете и нуждите на Вашето домакинство. Ако имате болен човек в дома си, много малки деца или някой с отслабен имунитет, къщата Ви може да се нуждае от повече внимание. Това означава по-внимателно почистване и задължителна дезинфекция, за да ограничите разпространението на болести.

Почиствайте добре повърхностите, които се изпозлват постоянно, за да се премахнат патогени и мръсотия. Обикновено това е достатъчно, за да поддържате чист дом и здравословна среда.

По-малко използваните зони, почиствайте когато са замърсени. Това може да включва прахосмукачка на килими, избърсване на первази или подови настилки с препарат и вода. „Тези места обикновено не се нуждаят от дезинфекция всеки път, когато се почистват“, казва Александра Сегуин, тя е сертифициран специалист по профилактика на инфекции и ръководител на инфекциозни заболявания с тежки последствия в медицинския център на университета RUSH в Чикаго.

В ежедневието

„Хората са заети“, признава Deirdre Kent, която притежава и управлява Good Woman Cleaning Services в Mountain View, HI. Тя е универсален професионален чистач, от почистване и измиване, до тежки задачи като премахване на мухъл. Deirdre Kent споделя: „Не съм фанатик по отношение на дезинфекцията на всичко.“

Вместо това си разпределете задачите. Вземете лист и химикал и избройте основните ежедневни задачи за поддръжка. Например:

  • Чист вход. Поставете килими или рогозки до всяка външна врата, за да уловите мръсотията, следите от хора и домашни любимци. След това ги почистете с прахосмукачка или изметете. 
  • Кухня: Измийте чинии, мивка, плотове и котлон. Почистете пода.
  • Баня: Изплаквайте мивката, ваната или душа всеки път, когато някой ги използва.
  • Пране: В зависимост от Вашето домакинство, прането на дрехи, чаршафи, кърпи и друго спално бельо може да представлява ежедневна задача. Използвайте правилното количество перилен препарат с подходяща температура на водата, след което изсушете напълно, за да получите пране, възможно най-чисто от микроби.

Седмични задачи

  • Кухненски уреди и под-заедно с дезинфекцията на Вашите кухненски плотове и дъски за рязане, не забравяйте и микровълновата печка, аспиратора, хладилника (особено дръжката) и съдомиялната машина.
  • Баня-измийте мивката, пода и тоалетната с универсален почистващ препарат. Ваната може да се нуждае от търкане с леко абразивен почистващ препарат. Дезинфекцирайте места като ключове за осветление и копчета.
  • Спални и други жилищни помещения-почистете с прахосмукачка килимите и тапицерията, за да отстраните замърсяванията и петната, като използвате продукти, предназначени специално за тях. 

Почистване в дълбочина

Някои повърхности, особено тези, които се докосват постоянно, трябва да бъдат почистени и след това дезинфекцирани. Тази задача може да се превърне в най-важна за деня.

„Повърхностите с висока степен на допир включват кухненски плотове и плотове за баня, тоалетни, дръжки за врати, ключове за осветление и други елементи, които се използват често или са склонни към микробно замърсяване“, казва Сегуин.

За дезинфекция: Първо почистете повърхността с почистващ препарат и вода. Оставете да изсъхне, след което нанесете дезинфектант.

Горещи точки на битова мръсотия

Въпреки че Кент почиства всичко, когато е на работа, за нея е очевидно какво повечето хора пренебрегват, като например:

  • Мелница за смилане на хранителните отпадаци в мивката-„Повечето хора никога не почистват под това, а там е един от най-големите източници на замърсяване“, отбелязва тя, като добавя предупреждението, че трябва да сте сигурни, че няма начин да се включи, докато търкате.
  • Вентилационни и климатични системи-„Повечето хора пренебрегват почистването на тази част от дома си, защото отнема много време или е досадно“, казва Кент. Ако почиствате всичко останало, но климатикът хвърля прах, мръсотия и дори козина от домашните любимци, то труда от цялостното почистване се обезсмисля.
  • Кухненски детайли-вероятно избърсвате и дезинфекцирате плотовете и мивките си. Но не забравяйте котлони, микровълнова печка, абсорбатор, хладилник и съдомиялна машина. Обърнете специално внимание на всички дръжки. 

Намерете подход за почистване, който работи за Вас

Поддържането на ръцете Ви чисти и поддържането на добра хигиена във Вашето домакинство допринася много за предпазването от микроби.

Оптимизирайте консумативите си за почистване и дезинфекция-въпреки че е важно да почиствате и дезинфекцирате с подходящ разтвор за третираната област, вероятно имате по-голямо количество препарати, от това, което наистина Ви трябва, за перфектно почистване.

Не се преуморявайте-променете системата си според нуждите. „Понякога правя списък и се придържам към него“, казва Кент. „Понякога тялото и мозъкът ми се нуждаят от творческо пространство”. 

Създайте свои собствени преки пътища и „тайни оръжия“-всеки има някакъв свой, таен трик, който му помага да се справи в домакинството. Кент споделя за бамбукови шишове, с които почиства фини детайли като релси и ъгли на прозорците и пръстена около канала на мивката.

Пречистване на въздуха

Качеството на въздуха е от ключово значение за здравето във Вашия дом. Нещата, които могат да произвеждат частици, които замърсяват въздуха, идват от широк кръг източници, като например: 

  • Готвене
  • Почистващи препарати
  • Продукти за лична хигиена като сапуни, грим и лак за коса
  • Домашно обзавеждане и облицовки като боя, килими и винилови настилки 
  • Съхранени продукти за грижа за моравата като пестициди и бензин

Пречистването на въздуха премахва  химически замърсители, частици или газове, както и микробиологични агенти като алергени, спори на плесени и патогени. 

Тези технологични решения могат да Ви помогнат да направите въздуха в дома си по-чист: 

  • Пречистватели на въздуха-те премахват частици и замърсители от въздуха. Въздухопречиствателите, базирани на филтриране, не отделят вредни странични продукти във въздуха. Въпреки това, други процеси, като ултравиолетова светлина и озон, могат да бъдат вредни.  
  • Вентилатори с рекуперация на топлина и рекуперация на енергия-тези HVAC (отопление, вентилация и климатизация) устройства постоянно избутват филтриран външен въздух във Вашия дом. Те не само могат да подобрят вентилацията, но и намаляват разходите за енергия. По-високоефективните HVAC филтри също могат да намалят частиците, но те работят само когато системата се нагрява или охлажда или вентилаторът е включен.
  • Овлажнители и влагоуловители-когато отоплението и климатизацията не са достатъчни, те могат да Ви помогнат да поддържате нивата на влажност там, където имате нужда. 

Домът е мястото, на което прекарваме най-скъпоценните мигове с нашето семейство. Там, където се чувстваме най-спокойни и защитени. Важно е да се стараем да даваме най-доброто от себе си в почистването и поддържането му, осигурявайки си среда, без микроби и бактерии, за да запазим здравето на нас и нашите близки. В замяна си гарантираме топлина и уют, които не бихме могли да открием другаде.

Използвани източници: How Clean Is Your House?

https://www.webmd.com/balance/features/cleaning-tips

Alexandra Seguin, certified infection preventionist and high consequence infectious disease lead, RUSH University Medical Center, Chicago, IL.

Deirdre Kent, owner/operator, Good Woman Cleaning Services, Mountain View, HI.

Melissa Sullivan, press officer, Environmental Protection Agency, Washington, DC. 

EPA: “The Inside Story: A Guide to Indoor Air Quality.”

Вашият коментар

УВЕДОМЛЕНИЕ ПРИ ДОСТАВКА Ще Ви уведомим, когато получим този продукт. Моля, оставете си валиден email адрес.