Какво трябва да знаем за коклюш?

Магарешка кашлица (известен също като коклюш ) е бактериална инфекция , която засяга дихателните пътища, особено носа и гърлото. Тя причинява  силна кашлица, която понякога завършва с “магарешки звук”.

Разпространява се лесно, но ваксини като DTaP (дифтерия, тетанус и коклюш) за кърмачета и деца и Tdap (тетанус, дифтерия и коклюш) за по-големи деца и възрастни могат да помогнат за предпазване от заразяване.

Коклюш се смята за детска болест, тъй като предимно се разпространява между бебета и деца, но в някой случаи възрастните също са изложени на риск от заразяване. Бебетата на възраст под 2 месеца, които са твърде малки, за да бъдат ваксинирани, са особено изложени на риск.

Коклюшът протича по-леко при възрастни, особено ако те са ваксинирани, може да се появи при тези, чийто имунитет е отслабнал или нямат поставена доза от ваксината.

Коклюш срещу крупа

Коклюшът и крупата са инфекции на дихателните пътища. Крупата е вирусна инфекция, докато магарешката кашлица се причинява от бактерии. Крупата обикновено продължава за по-кратък период от време и изчезва от само себе си. Освен това няма ваксина за крупа и не може да се лекува с антибиотици.

Различни са и звуците на кашлицата, които са симптом на двете състояния. Коклюшът причинява задъхване или „свирещ“ звук, а крупата “лаеща” кашлица.

В началото магарешката кашлица има същите симптоми като всяка настинка:

  • Лека кашлица
  • Кихане
  • Хрема
  • Температура (около 38°)

∗Може да се появи и диария в началото.

След около 7-10 дни се появяват „пристъпи на кашлица“, които могат да завършат с магарешки звук, докато човек се опитва да вдиша въздух.

Тъй като кашлицата е суха и не се отделя слуз , тези пристъпи могат да продължат до една минута. Понякога това може да доведе до кратко зачервяване или дори полилавяване на лицето.

Повечето хора, болни от коклюш, имат пристъпи на кашлица, но не всички. Кърмачетата може да не издават магарешкия звук или дори изобщо да не кашлят, но да изпитват трудност да си поемат въздух по време на този период. Понякога при бебетата се случва и да повърнат.

В някой случай, заболяването при възрастните се изразява само с кашлица, която не изчезва. Може да забележите намаляване на симптомите след четири седмици, но е твърде възможно след това отново да се появят и да продължат повече от десет седмици

Вид бактерия, наречена Bordetella pertussis, причинява магарешка кашлица. Коклюшът се разпространява по въздушно-капков път. Когато болен човек се смее или кашля, малки капчици, които съдържат тази бактерия, се разпространяват във въздуха, повишавайки риска от заразяване, най-вече при бебета и деца.

Когато бактериите попаднат в дихателните пътища, те се прикрепят към малките косъмчета в лигавицата на белите дробове. Причиняват подуване и възпаление, което води до суха, продължителна кашлица и други подобни на настинка симптоми.

Усложнения при коклюш

Коклюшът е опасен за бебета, особено за тези, които са на възраст под 1 година, защото може да им попречи да си набавят нужното количество кислород. Това може да причини:

  • Увреждане на мозъка или кървене в мозъка
  • Пневмония
  • Гърчове
  • Апнея

Ако смятате, че вашето бебе може да е болно, незабавно посетете Вашия педиатър.

Деца под 12-месечна възраст, болни от коклюш, трябва да се наблюдават през цялото време, тъй като пристъпите на кашлица могат да  спрат дишането или да доведат до други усложнения. В някой от случаите може да е необходима болнична грижа.

Можете да защитите детето си, като се уверите, че то и всеки възрастен, който е около него, са ваксинирани.

При тийнейджъри и възрастни магарешката кашлица може да доведе до пневмония. Тежката кашлица може също да причини:

  • Коремни хернии
  • Спукани кръвоносни съдове
  • Натъртени ребра
  • Проблем с контролирането на пикочния мехур
  • Проблеми със съня

Диагностициране на магарешката кашлица

Тъй като симптомите на магарешка кашлица са много подобни на тези, причинени от настинка, грип или бронхит, може да е трудно да се диагностицира навреме. Най-сигурните варианите за откриване на коклюш са:

  • Проба от носа или гърлото – Обикновен тампон със секрет, взет от областта на носа или гърлото, може да бъде тестван за бактериите, които причиняват магарешка кашлица.
  • Кръвен тест – Високият брой на белите кръвни клетки е знак, че тялото Ви се бори с инфекция, но това не означава непременно, че е магарешка кашлица.
  • Рентгенова снимка на гръдния кош – Рентгеновата снимка може да покаже дали имате възпаление или течност в белите дробове, което може да е признак на пневмония.

Лечение на магарешка кашлица

Ако разберете, че сте болни от коклюш, в по-ранен етап, антибиотиците могат да помогнат за намаляване на кашлицата и други симптоми и да ограничат разпространението на инфекцията към други хора. В повечето случай болестта се диагностицира твърде късно и ограничава действието на антибиотиците.

Не приемайте лекарства без рецепта, медикаменти за подтискане на кашлицата или отхрачващи такива (лекарства, които ви карат да отделяте слуз ) не работят при лечение на кашлица, причинена от коклюш

Ако пристъпите на кашлица са толкова силни, че Ви пречат да пиете достатъчно течности, може да се дехидратирате. Ако това се случи, незабавно се обадете на Вашия лекар.

Домашни средства

Можете да направите няколко неща, за да се почувствате по-добре и да се възстановите по-бързо:

  • Почивайте си много –това може да даде на тялото Ви повече сила да се бори с болестта.
  • Яжте малки порции толкова често, колкото чувствате, че можете-яденето на по-малки, по-чести хранения може да помогне за предотвратяване на повръщане, което може да е резултат от силни пристъпи на кашлица.
  • Чист въздух-поддържането на въздуха около Вас чист от прах, дим и други дразнители може да помогне за успокояване на кашлицата.
  • Пийте течности-останете хидратирани, като пиете много вода или сок. Ако забележите признаци на дехидратация, като сухи устни или по-рядко уриниране, незабавно се обадете на Вашия лекар.

Ваксини и профилактика

Ваксините и други превантивни лекарства могат да намалят риска от разпространение на инфекцията.

Ваксина против магарешка кашлица

Ваксината DTaP може да помогне за предпазване на децата от магарешка кашлица. Първата доза, при кърмачетата, трябва да бъде поставена между 2 и 6 месеца, друга между 15 и 18 месеца и след това между 4 и 6 годишна възраст.

По-големите деца и възрастните се нуждаят от ваксина Tdap и бустер на всеки 10 години, тъй като ваксината може да отслабне с времето. Най-добрата възраст за предтийнейджъри да получат ваксината е между 11 и 12 години. Възрастните, които никога не са ваксинирани, могат да го направят по всяко време и да се реимунизират на всеки 10 години. Бременните жени трябва да си сложат бустер по време на всяка бременност, за да предпазят новороденото си. CDC препоръчва това през ранната част на третия триместър.

Някои възможни нежелани реакции от ваксинацията включват:

  • Сърбеж, подуване или зачервяване на мястото на инжектиране
  • Треска 
  • Главоболие
  • Умора
  • Стомашно разстройство или повръщане
  • Чувство на гадене
  • Диария

Превантивни лекарства

Друг важен ключ към превенцията е защитата на хората около вас. Ако някой от вашето домакинство е болен от коклюш, уверете се, че покрива устата си, когато се изкашля , за да предотвратите разпространението на бактериите. Редовното миене на ръце и носенето на предпазна маска са основополагащи, за да опазим себе си и близките си здрави.

Ако сте били изложени на риск от заразяване с коклюш, Вашият лекар може да Ви предпише антибиотик за предотвратяване на инфекция, особено ако:

  • Сте бременна
  • Живеете с някой, който е изложен на висок риск от тежки усложнения 
  • Сте медицинско лице
  • Здравословното състояние Ви излага на риск от тежки усложнения
  • Става въпрос за бебе под 12 месеца
  • Ще изчезне ли магарешката кашлица от само себе си? Коклюшът обикновено се лекува с антибиотици и е препоръчително да започнете лечение рано, за да предотвратите разпространението му и симптомите да не станат тежки. След магарешка кашлица в продължение на 3 седмици без лечение, антибиотиците може да не помогнат, защото бактерията вече е излязла от тялото Ви. Вашите симптоми може да продължат с месеци.
  • Колко сериозна е магарешката кашлица при възрастни? Симптомите на магарешка кашлица обикновено са по-леки при възрастни, особено тези, които са ваксинирани. Тийнейджъри и възрастни могат да имат тежки случаи и дори сериозни усложнения ако не са с поставена ваксина.
  • Суха или мокра е магарешката кашлица? Кашлицата, причинена от коклюш, е суха, причинява дразнене и води до тежки пристъпи на кашлица.
  • Как звучи кашлицата, причинена от коклюш, при възрастни? При по-леките случаи на заболяването, кашлицата изобщо не се проявява. Обикновено заболяването протича без тежки симптоми.

Всеки ден нашето здраве е изложено на изпитание. Заболявания като коклюш ни напомнят колко е важно да бъдем бдителни и да не пренебрегваме отговорността към собственото си тяло. Не чакайте симптомите да Ви събудят от безгрижието – защитете здравето на Вас и всички около Вас

В ОНЛАЙН ЗДРАВЕ разбираме, че когато става дума за здраве, всяка грижа е важна. В нашия асортимент от продукти, можете да откриете висококачествени хранителни добавки, създадени в подкрепа на имунната система на деца и възрастни.

Действайте сега – Вашето тяло ще Ви бъде благодарно! Заедно можем да създадем по-здраво бъдеще за всички нас.

BGtop

Използвани източници: Whooping Cough (Pertussis)

https://www.webmd.com/children/whooping-cough-symptoms-treatment

CDC: “Pertussis (Whooping Cough) Diagnosis and Treatment,” “Pertussis (Whooping Cough) Signs and Symptoms,” “Pertussis (Whooping Cough) Vaccination,” “Protect Babies from Whooping Cough (Pertussis),” “DTaP (Diphtheria, Tetanus, Pertussis) VIS,” Tdap (Tetanus, Diphtheria, Persstuis) VIS.”

Mayo Clinic: “Whooping Cough.”

National Library of Medicine: “Health Burden of Pertussis In Adolescents and Adults.”

Chest Foundation: “About Pertussis (Whooping Cough).”

HealthyChildren.org: “Whooping Cough.”

Nemours Foundation: “Infections: Whooping Cough (Pertussis).”

Nemours KidsHealth: “Whooping Cough (Pertussis).”

National Organization for Rare Diseases: “Pertussis.”

Cleveland Clinic: “Whooping Cough (Pertussis),” “Croup.”

BGtop

Вашият коментар

УВЕДОМЛЕНИЕ ПРИ ДОСТАВКА Ще Ви уведомим, когато получим този продукт. Моля, оставете си валиден email адрес.